Символіка вишивки

Наші далекі предки прикрашали свої вироби орнаментами. Вони хотіли зрозуміти, як влаштований світ , знайти пояснення незрозумілому , загадковому, таємничому . Вони прагнули привернути до себе добрі сили природи , а від злих захиститися , і робили це за допомогою свого мистецтва. Свої поняття про світ висловлювали умовними знаками : пряма горизонтальна лінія означала землю , хвиляста горизонтальна - воду, вертикальна лінія перетворювалася у дощ; вогонь , сонце зображалися хрестом. З цих елементів та їх поєднань і вибудовувався візерунок.
Вишивкою прикрашалися ті частини костюма, через які, за уявленням наших предків, злі сили могли проникнути до тіла людини. Звідси й основне значення вишивки в давнину - охоронне. Охоронним візерунком вишивалися воріт, манжети, поділ, розріз горловини. Сама тканина вважалася непроникною для злих духів, тому що в її виготовленні брали участь предмети, рясно забезпечені заклинальним орнаментом. Тому важливо було захистити ті місця, де закінчувалася зачарована тканина одягу і починалося тіло людини.


Виноград - це життєва нива , на якій чоловік - сіяч , а дружина повинна ростити і плекати дерева . Тому часто виноград в'ється на родинних рушниках . Виноград вважається символом родючості. З виноградної лози виготовляли весільні вінки , нею прикрашали весільні хліба. Наречену обсипали сушеним виноградом , горіхами і зерном , щоб у неї були діти. На Купала у вогонь кидали лозу : хто перескочить через неї , у того швидка весілля . Гілки винограду святили у Вербну неділю , з них робили лозинки для ритуального биття , яке , за повір'ям , приносило щастя , удачу і плодючість худоби.



Барвінок в слов'янській символіці уособлює нев'януче життя



Берегиня з птахами - частий елемент української вишивки, один з головних слов'янських оберегів



Жінка з піднятими долонями: Макош з оленями-слов'янський оберіг Господині будинку.


Дерево життя (у вазоні) - райське дерево, є слов'янським символом зв'язку землі з небом, зображується у вигляді нарядженою квітами та стрічками гілки, часто пов'язано з зображенням парних птахів, які зазвичай символізують нареченого і наречену.
На середніх і верхніх гілках дерева могли зображуватися птахи - представники верхнього світу, символи вічності, безсмертної душі і божественної присутності.



Півень - один з найпоширеніших образів в вишивці на рушниках, символізує сонце, є вісником світла, ранкової зорі, уособлює чоловіче начало.



Хвиляста лінія - знак Води. Дощ зображується вертикальними лініями, річки, підземні води - горизонтальними.

Квадрат (або ромб), поділений хрестом на чотири частини - (зоране поле). Якщо всередині є крапки - засіяне поле. Це - знаки Землі і родючості.

Комментариев нет:

Отправить комментарий